Rok w Pikselach, czyli kolorowa opowieść o Twoim nastroju.

Potworkowicze, przybywam do Was z opowieścią o jednym, prostym wykresie, który skradł moje serce i pomógł w kontroli zdrowia. Cóż to za cudo? To tabela złożona z 365 kwadracików – pikseli o wdzięcznej nazwie „rok w pikselach”.

Czym jest rok w pikselach?

Dosłownie parę minut temu natrafiłam na wpis DailyWeb na temat roku w pikselach.
Dla mnie, osoby, która namiętnie prowadzi Bullet Journal, idea tego wykresu nie jest obca. Spotkałam się z nim już prawie rok temu, gdy zaczynałam swoją przygodę z bujo.
Jednak czym właściwie jest rok w pikselach (ang. year in pixels)?

Jest to wykres złożony z pikseli – małych kwadracików, gdzie każdy z nich odpowiada jednemu dniu w roku.
Jak to działa?
Pod koniec dnia kolorujemy kwadracik, odpowiadający danemu dniu, na odpowiedni kolor z legendy nastroju.
Czym jest legenda nastroju?
Jest to legenda złożona z kolorów, do których odpowiednio przypisano dany nastrój, np. pomarańczowy – dobre samopoczucie, czarny-nastrój zły.
Jak to wygląda u mnie? Z przyjemnością prezentuję!

Rok w pikselach w moim Bullet Journalu.
Rok w pikselach w moim Bullet Journalu.

Jak się do tego zabrać?

W moim przypadku jeden piksel, to kwadracik o wymiarach 0,5×0,5 cm. Taki wykres jest dość prosty do narysowania za pomocą zwykłej kartki w kratkę.
Ja swój wykres wykonałam następująco:

  • wyznaczyłam dwie osie: pionowa to dni, pozioma to miesiące,
  • zaznaczyłam znakiem „x” każdą kratkę, która odpowiadała danemu dniu w miesiącu, w ten sposób w osi pionowej w styczniu zaznaczyłam 31 kratek, w lutym 28, w marcu 31 itd.,
  • gdy zaznaczyłam już wszystkie 365 kratek, zabrałam się za rysowanie tabeli, która rozdzieliła ładnie każdy piksel,
  • tak przygotowaną kartkę podłożyłam pod stronę w bujo i odrysowałam ostateczny wykres.

Jest z tym nieco zabawy, ale efekt jest całkiem przyjemny, więc uważam, że warto. Co więcej, taki wykres jest czytelny i pozwala na stałą obserwację zmian naszego samopoczucia.

Po co to wszystko?

Osobiście zakochałam się w tej idei od pierwszego wejrzenia, gdyż jest odpowiedzią na moje potrzeby, pozwala mi na wychwycenie niepokojących zmian w nastroju i szybkie zapanowanie nad nimi, co pomaga mi w zapanowaniu nad moimi problemami zdrowotnymi, jednak myślę, że każdy znajdzie odpowiednie dla siebie zastosowanie tego wykresu, np. do śledzenia swojego samopoczucia w czasie cyklu, podczas diety, treningów lub wykorzysta go z czystej ciekawości.
Myślę, że spokojnie można wykorzystać tę ideę do śledzenia innych aktywności, chociażby ćwiczeń, gdzie każda krateczka będzie odpowiadała nam na pytanie, czy wykonaliśmy daną czynność, czy też nie, być może rok w pikselach sprawdziłby się podczas wyrabiania sobie nowych nawyków, np. picia wody?
Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej!

Coś dla leniuszków i osób, które nie mają ochoty rysować wykresów.

Co prawda prowadzę swoje bujo, mam w nim już year in pixels, ale jako technik informatyk i totalna fanka wszelakich gadżetów, uwielbiam wręcz rozwiązania programowe i z takim wychodzą nam naprzeciw twórcy strony „Year in Pixels” .

Strona ma prostą, lecz bardzo przyjemną szatę graficzną, możliwość eksportu i importu danych, co pozwala na wykonanie kopii zapasowej. Pierwsze wrażenie, jakie na mnie wywarła, jest jak najbardziej pozytywne.

Strona Year in Piels
Strona Year in Piels

Zaciekawieni ideą?
Czy któryś Potworkowicz skusi się na taki wykres?
Dajcie znać w komentarzach! 🙂

Spodobał Ci się artykuł? Zostaw kilka słów od siebie! :)