Podstawowe wtyczki do WordPressa

Od kiedy poznałam systemy CMS (zarządzania treścią), jestem w nich absolutnie zakochana. Najpierw podbiła moje serce Joomla!, później zostałam całkowicie kupiona przez WordPress. Moim zdaniem WP ma tę przewagę, że jest o wiele bardziej intuicyjny, co czyni go łatwiejszym do nauczenia. Jest też o wiele wygodniejszy, jeżeli chodzi o blogowanie. Jednak jeżeli mam budować zwykłą stronę www, to już o wiele przyjemniej pracuje mi się z Joomlą.
W dzisiejszym wpisie, chcę podzielić się z Wami moimi najbardziej podstawowymi wtyczkami do WordPressa.

Czym jest WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią (CMS). Z założenia jest platformą blogową, lecz coraz częściej używany jest do budowania pełnych, profesjonalnych stron www. Tak jak już wspominałam, głównymi zaletami WordPressa są: prostota i intuicyjność, przez co jest łatwy do opanowania nawet przez osobę z podstawową wiedzą na temat tworzenia jakiejkolwiek treści w internecie. WordPress sam w sobie jest darmowy, rozwijany jest na licencji GNU, co pozwala na jego rozbudowę przez programistów z całego świata, bez konieczności dodatkowych opłat. W WordPressie znajdziemy ogromne ilości darmowych szablonów (często podstawowe funkcje są darmowe, ale za bardziej zaawansowaną wersję, trzeba już zapłacić) oraz wtyczek (czyli dodatków, które pozwalają na rozbudowanie funkcjonalności witryny).

Podstawowe wtyczki WordPress

Mam swój ulubiony zestaw wtyczek, które zawsze instaluję na blogu lub stronie. Są to cztery rozszerzenia, które znacznie ułatwiają mi pracę. Chcecie je poznać? Tak? A więc już się dziele swoją tajemnicą ;).

JetPack

Odrzutowy plecak to nie pojedyncza wtyczka, a cały ich zestaw.
Po połączeniu go z kontem WordPress.com możemy łatwo śledzić statystyki naszego bloga (wersja prostsza od Google, przynajmniej na początek), wtyczka pozwala też na publikowanie postów przez e-mail oraz umożliwia łatwe udostępnienie modułu, przez który nasi czytelnicy mogą subskrybować naszego bloga na swój mail.
Wtyczka zawiera też podstawowe boxy dla Twittera, Facebooka oraz Google+, które pozwalają na umieszczenie okienek „polub nas…” na naszej stronie.
To tylko najbardziej podstawowe z możliwości JetPacka. Ta wtyczka do WordPressa jest istnym kombajnem z ogromnym potencjałem, która znacznie ułatwia pracę i ogranicza ilość zainstalowanych pluginów do absolutnego minimum.

Yoast SEO

Wybawienie dla wszystkich początkujących (i nie tylko) w zagadnieniu SEO. Przyznam, że początki przygody z pozycjonowaniem, były trudne. Nie do końca wiedziałam jak się do tego zabrać. Niby znałam zasady, ale jak przyszło co do czego, to zaczynały się problemy. I tutaj z pomocą przybył mi Yoast SEO. Wtyczka na po zainstalowaniu, uruchomieniu, wejściu w zakładkę ogólne oraz wybraniu pozycji „kreator konfiguracji”, pomoże nam łatwo ustawić Yoasta pod nasze potrzeby. Później potrzebujemy trochę cierpliwości i samozaparcia, by nauczyć się pisać teksty tak, by wyszukiwarki mogły jak najlepiej indeksować nasze teksty. Pomogą nam w tym informacje, które są wyświetlane pod oknem, w którym piszemy notki. Są to takie podpowiedzi, jak: ustawienie frazy kluczowej, procentowe występowanie frazy kluczowej w tekście, informacja, czy długość akapitów jest odpowiednia (zakładka czytelność), przypomnienie o nagłówkach itp. Moim zdaniem Yoast SEO, jest wtyczką dla WordPressa, którą powinien posiadać każdy, nawet osoba, która pozycjonowanie już opanowała. Czemu tak sądzę? Gdy już opanujemy postawy Yoasta, to jest on niesamowicie pomocny w pisaniu tekstów, wyłapuje najczęstsze błędy i podpowiada nam, jak je poprawić.

TinyMCE Advanced

Wtyczka, która rozbudowuje nasz panel narzędzi w oknie tekstu. Po zainstalowaniu pluginu, mamy łatwy dostęp do takich funkcji jak: wybór czcionki, jej wielkość, rodzaj tekstu (akapity) i narzędzia tabeli.  Rozszerza też nasz podstawowy edytor tekstu o zakładki: plik, edycja, wstaw, widok, format, tabela i narzędzia. Łatwy dostęp do tych funkcji sprawia, że pisanie artykułów staje się o wiele przyjemniejsze i prostsze.

UpdraftPlus WordPress Backup Plugin

Kopia zapasowa to chyba najbardziej podstawowa czynność, która powinna być wykonywana na każdej stronie. Tylko kto o niej pamięta na co dzień? Problem w tym, że większość użytkowników WordPressa (w tym ja), zapomina o wykonywaniu kopii. Może to doprowadzić do utraty owoców naszej ciężkiej pracy. Co więc proponuję? UpdraftPlus WordPress Backup Plugin, który po skonfigurowaniu sam będzie tworzył kopie zapasowe na wybrany przez nas dysk: Google Drive, Dropbox, Microsoft Azure lub inny. Trzeba jednak pamiętać, by co jakiś czas sprawdzić, czy kopie są na pewno wykonywane. Jest to jednak tylko wtyczka i może, np. rozłączyć się z wirtualnym dyskiem. Jednak przyznaję, że do tej pory nie zawiodłam się na niej.

Podsumowanie

Przedstawione przeze mnie wtyczki to moje niezbędne minimum, z którego korzystam. W przyszłości chcę stworzyć dodatkowy wpis, w którym przedstawię pluginy, które polecam ale nie są one moją bazą dla stron.
Na koniec mam do Was pytanie: jakie są Wasze podstawowe wtyczki dla WordPressa? Podzielcie się tym ze mną w komentarzach!

Spodobał Ci się artykuł? Zostaw kilka słów od siebie! :)