Decoupage, kilka słów o historii

Internet jest doskonałym źródłem informacji dla rękodzielników. Jednak, gdy dopiero zaczynamy z nową techniką, to mnogość informacji może stać się dla nas przytłaczająca. Ten problem dotyczy chyba każdego nowicjusza i dotyczył także mnie. Postanowiłam więc zebrać podstawowe informacje na temat techniki Decoupage i pokazać Wam ją w taki sposób, w jaki poznałam ją ja. Zaczniemy od prostego rysu historycznego, by w kolejnych wpisach zagłębiać się w tę sztukę i stworzyć swoją pierwszą pracę! 🙂

Przed naszą erą.

Pierwszych śladów techniki Decoupage należy szukać na Syberii, gdzie plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób grobowce swoich bliskich. Można więc spokojnie stwierdzić, że początki Decoupage sięgają czasów sprzed naszej ery. Z Syberii zawędrowała ona do dalekich Chin, gdzie była popularną techniką zdobniczą, aż do XII wieku naszej ery. To właśnie w Chinach Decoupage ewoluował w technikę bliską tej, którą znamy obecnie. Ozdabiano za jej pomocą okna, lampiony, pudełka i inne przedmioty, po czym pokrywano je laką, czyli żywicą z sumaka lakowego, która po kontakcie z powietrzem twardnieje i staje się jak nasz obecny… lakier.

Decoupage w Europie.

W XVII wieku technika Decoupage dociera do Europy. Dzieje się tak za pomocą wymiany handlowej z Dalekim Wschodem. Włosi przywożą produkty z laki do swojego kraju i zakochują się w nich od pierwszego wejrzenia. Popyt był tak ogromny, że Chińscy rzemieślnicy nie nadążali z produkcją. I właśnie ten problem pozwala nam dojść do korzeni Decoupage’u współczesnego. Weneccy stolarze wpadli na pomysł, w jaki sposób produkować meble bez laki, co było tańszą alternatywą dla drogich, Chińskich oryginałów. Stworzyli sztukę zwaną „lacca contrafatta”. Na czym to polegało? Na meble, parawany, skrzynie i inne przedmioty naklejano wzory, a następnie je malowano. Bardzo szybko zaczęto odchodzić od dalekowschodnich motywów na rzecz kopii dzieł ówczesnych malarzy. Decoupage zaczęto określać mianem „sztuki biedaków”.

Modne hobby.

Decoupage stał się w Europie niesamowicie modny! Każda dama dworu obowiązkowo zajmowała się nowym, modnym hobby. Oprócz mebli zaczęto ozdabiać mniejsze przedmioty takie jak: szkatułki i przybory toaletowe. Używano już nie tylko kopii, ale i wyciętych fragmentów oryginalnych obrazów. Niestety przyczyniło się to do zniszczenia wielu ówczesnych dzieł. Decoupage był niezwykle popularny na dworze Ludwika XV, fascynował też Marię Antoninę i jej dwórki.

Decoupage w Anglii.

Na przełomie VXIII i XIX wieku Decoupage pojawia się na krótko w Anglii. To tutaj współczesny Decoupage rozkwita na dobre. Anglia przychodzi również na ratunek wielkim dziełom malarskim, bo to właśnie w tym kraju powstają książki z gotowymi projektami i arkuszami do Decoupage’u. Sztuką tą zaczyna interesować się Mary Delany, która podniosła tę technikę do rangi sztuki. Jej dzieła znajdują się w British Museum.

Czasy współczesne.

Obecnie mamy nieograniczone możliwości tworzenia w tej wspaniałej technice. Wybór serwetek, papierów, wszelakich materiałów plastycznych oraz przedmiotów do zdobienia jest ogromny. To samo tyczy ilości tutoriali, w których wyjaśnione jest jak „wgryźć” się w tę technikę. Każdy z nas może spróbować swoich sił w Decoupage’u. Czy warto? Myślę, że jak najbardziej! Spróbuję Was przekonać za pomocą następnych notatek, w których znajdziecie instrukcję jak wykonać „krok po kroku” przedmioty zdobione tą techniką.

 

 

 

 

 

Materiał został opracowany na podstawie następujących źródeł:

ECO Manufaktura
Wikipedia
Decoupage.org
DecouArt.pl

Spodobał Ci się artykuł? Zostaw kilka słów od siebie! :)